top of page

Linka bezpečí pro děti a mládež z Pelhřimovska

Projekt spolku Linka bezpečí, z.s. podpořen ve Velké výzvě nadačního fondu 2024.

Projekt stále běží, možnost podpory do 30.6.2025. Děkujeme všem stávajícím dárcům a hledáme další dárce, partnery či sympatizanty.



Potvrzením, že se nám pomoc dětem daří, jsou početné děkovné vzkazy od dětí, ať už zpětným zavoláním, e-mailem nebo na chatu. Zde uvádíme některé z nich1:

  • Spadl mi balvan ze srdce. Všechno to ze mě odplouvá. Díky vám se necítím jako blázen. Dneska jste mi zachránila život. Strašně moc vám děkuju.

  • je mi líp, vím, že mě někdo poslouchá, že tady je vždy příležitost zavolat dřív, než si ty prášky vezmu

  • mám jistotu ze si pisu s nekym kdo mě pochopí a mužů se mu s tím svěřit a je i pro mě lepší si o tom psat protože sem víc otevřenější než abych o tom mluvila

  • Nevěděla jsem, že to dokážu, ale chtěla jsem aby ta paní včera věděla, že jsem to nakonec zvládla. Moc mi pomohla.

  • děkuju moc že jste mi pomohl s tím vším, že můžu teď v klidu dýchat a že to třeba na vždy skončí. nezvládla bych to nikdy sama


Cíl 1: zprostředkovat dětem a mladistvým z Pelhřimovska možnost podívat se na své trápení společně, pomoci jim se rozhodnout, nebo jim předat informace a kontakty, které pro řešení své aktuální situace potřebují. Díky krizové sociální službě Linka bezpečí máme možnost dětem ukázat, že obtížné situace jsou běžnou součástí života, vždy lze najít východisko a pomoc, že nemusí být ve svém trápení samy.


Cíl 2: zajistit dostatečný prostor pro dotazy dospělých, pomoct jim se zorientovat v obtížných situacích, které mohou vyplynout z výchovy dítěte.


Linka bezpečí v roce 1994 začínala jako telefonická krizová pomoc pro pražské děti, dnes

má celorepublikovou působnost, je bezplatná, anonymní a funguje vnepřetržitém provozu.


Za rok 2023 evidujeme v rámci služby Linka bezpečí celkem 97 922 kontaktů. Naši konzultanti přijali 92 030 hovorů a 2631 chatů. U telefonických kontaktů zaznamenáváme v meziročním srovnání růst počtu tematických hovorů prodlužujících průměrnou délku práce s klientem. V e-mailové poradně zodpověděli naši konzultanti 3 261 dotazů. Nejčastějšími tématy na Lince bezpečí jsou v současnosti psychické obtíže a rodinné vztahy, dále osobní témata, partnerské a vrstevnické vztahy, sexuální vyzrávání, sebevražedná tematika a sebepoškozování. Nezanedbatelný počet kontaktů se týká také syndromu týraného a zneužívaného dítěte a šikany.


Za rok 2023 pozorujeme zvyšující se závažnost témat, se kterými se na nás klienti obrací. O čemž vypovídá také nárůst intervencí. V roce 2023 jsme ve 195 případech ve prospěch ohroženého klienta kontaktovali další instituce - OSPOD, ZZS, Toxikologické informační středisko PČR, což je o 38 % více než v roce 2022. Zároveň se nám dařilo odbavovat více klientů než v minulém roce. Vyjma pomoci skrze telefon, chat a e-mail jsme v roce 2023 nabídli klientům v rámci pasivního poradenství několik nových videí a pravidelně vycházející podcasty Na tenké Lince a Utržené sluchátko.

Konzultanti naší druhé služby Rodičovská linka za rok 2023 přijali 2 753 kontaktů, z toho 2 123 telefonických hovorů, 80 chatů a 550 e-mailů. Klienti se na Rodičovskou linku v minulém roce nejčastěji obraceli s tématem rodinných vztahů, kde obvykle řešili téma výchovného přístupu k dětem a téma rozvodu a porozvodového uspořádání péče o děti. Výrazně zvyšujícím se trendem je téma psychických obtíží u dětí a dospívajících. Počet kontaktů na téma sebevražedné chování u dětí se zvýšil o 52 %. V neposlední řadě se setkáváme s nárůstem témat úzkosti a deprese u dětí, které mají často úzkou souvislost s tématem školních obtíží dětí. Nejčastěji se na Rodičovskou linku obracely matky a řešily problematiku dětí ve věku 13–18 let.


Okamžitá kapacita Linky bezpečí je 11 (počet dětí, které nás mohou kontaktovat paralelně). Vzhledem k rostoucí závažnosti témat, se kterými nás klienti kontaktují, čímž se prodlužuje doba potřebné přímé péče, předpokládáme, že počet odbavených kontaktů za rok 2024 bude 103 000. Na základě kvalifikovaného odhadu usuzujeme, že z oblasti Pelhřimovska budeme v tomto roce kontaktováni dětmi a mladými lidmi cca 1090krát.


Cílovými skupinami jsou děti a mládež ve věku od 6 do 26 let ohrožené společensky nežádoucími jevy, osoby komerčně zneužívané, děti a mládež v krizi a osoby, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy. A také dospělé osoby v krizi a rodiny s dítětem/dětmi resp. dospělí mající starost o dítě, mezi které patří rovněž např. pedagogičtí pracovníci, vedoucí zájmových kroužků apod.



Commentaires


bottom of page